כאבים ודלקות באוזניים

דלקות אוזניים היא סיבה שכיחה לביקור אצל רופא הילדים. ילדים בדרך כלל חווים לפחות פעם אחת דלקת אוזניים עד גיל 5. רבים מהם סובלים מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות שלרוב מופיעות סמוך לבקיעת השיניים. הילד סובל מכאבים, עצבני, בוכה ונוגע בלי הרף באוזניים . לעיתים גם מופיעה עליית חום.

ישנם 2 סוגים של דלקות אוזניים:

דלקת אוזניים חריפה- לרוב נגרמת ע"י חיידקים או ווירוסים ומופיעה לאחר דלקות בדרכי הנשימה העליונות (כגון התקררות או שפעת). תסמינים: מוגלה באוזן, אי שקט, בכי, נגיעה מתמדת באוזניים, חוסר תאבון והפרעות שינה.
דלקת אוזניים כרונית – דלקות אוזניים חוזרות ונשנות (שלוש עד ארבע פעמים בשנה). התסמינים ועצמת הכאב יהיו לרוב הרבה פחותים מדלקת אוזניים חריפה.

גורמים לדלקת באוזן התיכונה:
חיידקים ווירוסים.
הצטברות של נוזלים באוזן התיכונה – נוזלים הנוצרים בחלל האף והאוזן (כתוצאה מהתקררות או משפעת) עלולים לגרום לזיהום ועל ידי כך לדלקת באוזן התיכונה.
חולשה של המערכת החיסונית.

גורמי סיכון לדלקות אוזניים:
אסמתיים או עם בעיה אטופית אחרת (כמו נזלת אלרגית, דרמטיטיס אטופית) נמצאים בסיכון יתר לדלקות אוזניים בגלל תפקוד פחות טוב של החצוצרות.
ילדים השותים מבקבוק במצב של שכיבה מגבירים את הסיכון לכניסת חיידקים לחלל האוזן התיכונה דרך החצוצרות.
סיפור משפחתי של דלקות אוזניים חוזרות אצל ההורים יכול להעיד על נטייה גנטית

דלקות אוזניים ברפואה הסינית:
דלקות אוזניים על פי הרפואה הסינית נגרמות כתוצאה מהצטברות של ליחה באוזן התיכונה. אצל ילדים קטנים נוטה להצטבר ליחה מכיוון שהאיברים האחראיים על סילוק הליחה עדיין לא מפותחים דיים. נראה זאת בביטויים נוספים כגון: נזלת, גו דש באף, שיעול עם ליחה ועוד.
גורמים לפי הרפואה הסינית:
מערכת חיסונית חלשה
תזונה המעודדת הצטברות של ליחה: מוצרי חלב, מתוקים, מזון מטוגן ועוד.
לחץ נפשי
מערכת עיכול חלשה

טיפול:
הטיפול נעשה לאחר תשאול מקיף, בדיקת לשון ודופק. לאחר מכן יינתן טיפול אשר יכלול דיקור, צמחי מרפא והכוונה לתזונה נכונה. דרך טיפול זה אנו מחזקים את המערכת החיסונית ועל ידי כך מונעים את הישנות של הדלקות החוזרות.